KONKURS MŁODE TALENTY

Jednym z najbardziej znanych norwidowskich konkursów są niewątpliwie MŁODE TALENTY. Konkurs ten, skierowany do uzdolnionej artystycznie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, po raz pierwszy został zorganizowany w 1991 roku. Pomysłodawczynią tego konkursu była pani Elżbieta Cimr, bibliotekarka. Początkowo konkurs odbywał się w sali gimnastycznej naszego liceum, jednak wysoki poziom umiejętności uczestników, a zarazem ograniczone możliwości techniczne szkoły sprawiły, że konkurs od roku 1994 odbywa się na deskach Teatru Małego. Po odejściu pani Cimr na emeryturę organizacją konkursu zajęła się pani Katarzyna Niedbała, od 2011 roku  – śp Aneta Swoboda a od 2016 roku: pani Grażyna Piwowarczyk, pani Magdalena Michalak – Urbańczyk, pani Urszula Sojka, pani Jolanta Wilkosz,pan Maciej Gruchlik i pani Natalia Nowak.

Młode Talenty organizowane są w dwóch kategoriach: scenicznej i plastycznej. W pierwszej z nich prezentuje się młodzież uzdolniona wokalnie, tanecznie, recytatorsko. W tej grupie znajdują się również młodzi pisarze, muzycy, grupy teatralne, kabaretowe, słowem – wszyscy, którzy mają odwagę i talent, by zaprezentować się przed norwidowską publicznością.  Druga kategoria skierowana jest do młodzieży uzdolnionej plastycznie. Wiele wspaniałych prac plastycznych można obecnie podziwiać w norwidowskiej galerii Młodych Talentów o nazwie „ZA ROGIEM”. Aby zachować najwyższy obiektywizm jury obu kategorii składa się z osób, które nie są związane z naszym liceum. Młode Talenty gromadzą corocznie młodzież nie tylko z tyskich szkół, w gronie uczestników znajdowali się uczniowie z Mikołowa, Katowic, Bierunia, Cieszyna czy Żywca.

 

Nagrodzonych uczestników konkursu można podziwiać w czasie Koncertu Laureatów, czyli Gali Młodych Talentów. W holu teatru wystawione zostają nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne.  W czasie Gali są również przeprowadzane akcje charytatywne, m.in. na rzecz Hospicjum Św. Kaliksta w Tychach.

W gronie laureatów konkursu są m.in. zespoły Savedra (znani także z programu MAM TALENT), Tabu, Baobab, Odnowa, świetne wokalistki: Joanna Krosny czy Ewa Buczkowska.

Post Author: Administrator