JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY

II Liceum Ogólnokształcące zostało utworzone w 1963 roku wraz z otwarciem dwóch klas. Rok 2013 to rok 50 – lecia istnienia placówki, co było świetną okazją do uroczystych obchodów  takiego jubileuszu. Rada pedagogiczna w czerwcu 2012 roku postanowiła, z inicjatywy pani dyrektor Natalii Nowak, że jubileusz powinien mieć  uroczystą oprawę, z mszą świętą, uroczystą akademią w Teatrze Małym  oraz zjazdem absolwentów w szkole. We wrześniu 2012r. zawiązał się komitet jubileuszowy, który w ciągu kilku miesięcy przygotował rocznicową imprezę.

Obchody rozpoczęły się w piątek 7 czerwca o godzinie 17.00 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny, w którym szkolny katecheta ks. Marek Duda odprawił uroczystą mszę świętą.

W sobotę 8 czerwca od godziny 11.00 do 14.00 wszyscy chętni mogli wziąć udział w uroczystej akademii w Teatrze Małym w Tychach, którą przygotowała Urszula Sojka wraz z uczennicami, uczniami, absolwentami i nauczycielami. Wszystkich gości i uczestników przywitały: dyrektor Natalia Nowak i wicedyrektor Małgorzata Leszczyńska – Kloc. Obchody jubileuszu zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, którzy w ciepłych słowach mówili o NORWIDZIE, a wśród nich byli między innymi: posłanka do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska, przewodniczący Rady Miasta Tychy Zygmunt Marczuk, dyrektor MZO w Tychach Dorota Gnacik oraz delegacje: związków zawodowych, rady rodziców, a także dyrektorzy tyskich szkół i placówek oświatowych. Na widowni pojawili się byli i obecni pracownicy liceum, uczniowie, absolwenci oraz sympatycy. Potem przyszedł czas na wspomnienia czterech byłych dyrektorów liceum, których reprezentował Kazimierz Głód. Bardzo wzruszającym momentem okazały się wspomnienia absolwentów: Honoraty Witańskiej (aktorki znanej z serialu „Barwy szczęścia”), Jarosława Banysia (właściciela galerii Miriam), Wojciecha Dyducha (prorektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), Andrzeja Drogonia dyrektora IPN w Katowicach.

Po części oficjalnej, na scenie pojawili się artyści, by zaprezentować swoje umiejętności. Mogliśmy podziwiać występy teatralne, taneczne i wokalne. Z  gorącym przyjęciem spotkali się nauczyciele, uczennice i absolwenci w brawurowo wykonanym tańcu na stepie. Oczywiście nie mogło zabraknąć krótkiej historii liceum, którą przedstawiła Joanna Rozmus. Natomiast lata najnowsze opisał Michał Glenszczyk. Temat akademii, czyli 50 lat liceum, został przedstawiony niebanalnie i dlatego nie można się było nudzić. Uroczystość zakończyła się bankietem.

Także w sobotę od godziny 14.00 do 21.30  na terenie szkoły  odbył się festyn z występami: uczestników konkursu MŁODE TALENTY, zespołu rockowego ODNOWA, zespołów reagge LION VIBRATIONS i BAOBAB. Swoje talenty sceniczne zaprezentowali nauczyciele w występie kabaretu MŁODYCH BELFRÓW. Uczniowie sprzedawali upieczone przez siebie ciasta. Uzdolnieni artystycznie absolwenci NORWIDA przekazali na rzecz szkoły swoje prace plastyczne, które licytowano podczas aukcji uzyskując ponad tysiąc złotych. Dochód ze sprzedaży ciast i prac plastycznych został w całości przekazany na zakup nagłośnienia sali gimnastycznej. Sympatycy piłki nożnej mogli pokibicować zmaganiom uczniów i absolwentów, którzy walczyli o puchar Dyrektora Liceum. Podczas trwania festynu absolwenci i sympatycy NORWIDA tłumnie odwiedzali mury liceum, spacerowali po wszystkich salach lekcyjnych, spotykali się z koleżankami i kolegami z klasy. Specjalnie na jubileusz przygotowane zostały gazetki w gablotach, galerie fotografii oraz prezentacje i filmy, które można było obejrzeć w dwóch salach kinowych. Na stolikach na korytarzach rozłożone były księgi pamiątkowe oraz gazetki wydawane w II LO i archiwalne roczniki szkolne. Można było zakupić Biuletyn Jubileuszowy   „50 – lecie NORWIDA, 1963 – 2013” wydany specjalnie z okazji obchodów.

W trakcie jubileuszu nakręcone zostały filmiki, które dostępne są: TUTAJ

Post Author: Administrator